Uzraksti mums
- Gribu saņemt jaunumus un īpašos piedāvājumus
noteikumiem
Nosūtīt jautājumu
Uzdot jautājumu
Aktualitātes
15. oktobris, 2019

Zviedrijas arodbiedrības Byggnads vizīte LBNA

27.septembrī pie LBNA viesojās Zviedrijas būvniecības arodbiedrības Byggnads pārstāvji. Arodbiedrības pārrunāja aktualitātes nacionālā, Eiropas un pasaules līmenī, un apsprieda iespējamos sadarbības virzienus

Būvniecības arodbiedrības Byggnads darbība Zviedrijā aizsākusies jau 19.gs. beigās, un šobrīd tā ir izaugusi par vienu no lielākajām un ietekmīgākajām arodbiedrībām Zviedrijā ar vairāk kā 100 000 biedru. Byggnads galvenais mērķis ir aizstāvēt katra biedra intereses darba tirgū un sociālajos jautājumos.

LBNA iepazīstināja ar savu struktūru, darbības virzieniem un galvenajiem uzdevumiem, kā arī stāstīja par jaunākajiem notikumiem Latvijā, kā, piemēram, ģenerālvienošanās slēgšanu un stāšanos spēkā no š.g. 3.novembra.

Arodbiedrības pārsprieda galvenās tendences nozarē – darbinieku migrēšanu, darba drošības jautājumus, nevienlīdzību atalgojumos un citas aktualitātes.

Jau vairākus gadus ļoti aktuāla tēma ir darbinieku migrēšana – būvnieki no Latvijas dodas uz Zviedriju, savukārt Latvijā ienāk būvnieki no Baltkrievijas, Ukrainas un citām valstīm. Darba devēji var negodprātīgi izmantot šo kustību un zina, kā savā labā izmantot situāciju, kad darbinieks nepārzina darba tirgu. Savukārt darbinieki, nezinot savas tiesības svešā valstī, piekrīt strādāt par nesamērīgi zemu atalgojumu. Arodbiedrību pārstāvji sprieda par to, kā nodrošināt to darbinieku informētību, kas dodas strādāt uz ārzemēm. Neapšaubāmi liela loma ir katrai arodbiedrībai atsevišķi, bet nepieciešams arī izstrādāt arodbiedrību sadarbības plānu, kas pasargātu, piemēram, tos Latvijas būvniekus, kas dodas strādāt objektos Zviedrijā. Katrā valstī nozares arodbiedrība informē būvniecībā nodarbinātos par viņu tiesībām un iespējām, bet vēl ir jāstrādā pie tā, lai darbinieks zinātu, kur griezties pēc šīs informācijas un padoma.

Labs instruments informētības uzlabošanai ir Eiropas Būvniecības un kokapstrādes federācijas un tajā skaitā arī LBNA izveidotā informatīvā interneta vietne, kurā var uzzināt Latviešu valodā pamatinformāciju par tieši būvniecības darba tirgus minimālajām prasībām Eiropā.

Arodbiedrības identificēja, kuros virzienos darbība šobrīd norit veiksmīgi, un kuros nepieciešami uzlabojumi. Byggnads pārstāvji dalījās Zviedrijas pieredzē, kas varētu būt pielāgojama arī Latvijas būvniecības nozarē, un atzinīgi vērtēja jau līdz šim paveikto, īpaši atzīmējot, ka ģenerālvienošanās ir iespaidīgs solis nozares attīstībai Latvijā.

Kopīgot: