Uzraksti mums
noteikumiem
Nosūtīt jautājumu
Uzdot jautājumu
Aktualitātes
18. februāris, 2020

LBNA palīdz atgūt neizmaksāto darba samaksu. Eduarda pieredzes stāsts.

Eduards, meklējot iespēju nopelnīt, ar cerībām uz lielāku algu, cienīgākiem darba apstākļiem, uzsāka darbu pie Latvijas darba devēja, kurš organizēja un veica būvniecības darbus Somijā. Sākotnēji viss likās spoži, bet realitāte bija citāda.Eduarda stāstu lasi tālāk: 

"Interneta vidē atradu sludinājumu, ka tiek meklēti darbinieki darbam Somijā. Nešauboties pieteicos uz vakanci, tiku pasaukts uz pārrunām, kurās zolīdi un konkrēti tika izstāstīti darba pienākumi, atalgojums, darba specifika, noteikumi un citas organizatoriskas lietas saistībā ar braukšanu uz Somiju. Nosacījumi bija, ka četras nedēļas strādāju un divas nedēļas atpūšos mājās. Arī atalgojums bija piedāvāts atbilstoši Somijas darba samaksai. Darbam piekritu! Latvijā veicu obligātās veselības pārbaudi, darba aizsardzības kursus, par ko gan nācās samaksāt pašam. Pirmais signāls, ka īsti kaut kas nav tā, bija darba līgums, kurā sākotnēji nebija ierakstīta tā darba samaksa, kas bija solīta. Aprunājāmies, līgums tika izmainīts, bet tomēr par mazāku nekā solītā summa. Pievēru uz to acis. Bet toties tika izmaksāts avanss, lai varētu doties darbā ārpus valsts un būtu kaut kādi finanšu līdzekļi. No Latvijas braucām 4 cilvēki – divi latvieši un divi trešo valstu pilsoņi. Pārsteidza tas, ka šie vīri zināja tikai savu dzimto valodu. Nodomāju, ka noteikti Somijā būs cilvēks, kurš palīdzēs ar valodas barjeru, bet tā nebija.

Ierodoties Somijā viss bija kārtībā. Sākotnēji dzīvojām viesnīcā, dokumentus, kas saistīti ar darba atļaujām ar darba devēja palīdzību sakārtojām. Pēc kāda laika man lika doties darbā uz citu pilsētu (300km no pirmās darba vietas), kurā dzīvoju dzīvoklī ar citiem uzņēmuma darbiniekiem. Šeit jau strādāju virsstundas un sestdienas, jo vēlējos vairāk nopelnīt. Pagāja četras nedēļas un sāku jautāt par došanos mājup atpūtā, kā sākotnēji tika solīts. Atbraucu uz Latviju, bet darba devējs vēlējās, lai strādāju tagad šeit, par ko nebiju sākotnēji informēts. Bet darba devēja nostāja bija kategoriska un saņēmu ne visai laipnu balss ziņu no darba devēja, ka varu nākt parakstīt atlūgumu. Devos uz biroju un vēlējos beigt darba attiecības uz savstarpējās vienošanās pamata. Tomēr nebija viss tik viegli. Darba devējs vēlējās mani atlaist ar “pēc panta”, jo neesmu ieradies darbā un neesmu nodevis darba instrumentu. Somijā man tika iedota darba skrūvmašīna, kuru atstāju kolēģiem, jo akumulatorus nevar pārvadāt ar lidmašīnu. Tas tika uztverts kā pārkāpums. Es nepiekritu darba devējam, jo viņš pats man lika to atdot - atstāt kolēģiem Somijā, un šajā mirklī sapratu, ka man nepieciešama juridiska palīdzība. Bija pienākusi arī algas diena, bet nauda kontā neienāca.

Sākotnēji griezos Valsts Darba inspekcijā, kur teica ka varēs palīdzēt, ja būs pietiekošs dokumentu apjoms, taču nojautu ka man tāds nav. Tad sazinājos ar Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrību. Satikos, izstāstīju situāciju, iesniedzu visus man esošos dokumentus un pāris mēnešu laikā atguvu no darba devēja ieturēto darba samaksu.

Vēlos pateikt vīriem, kas dodas darbā uz ārzemēm – esat gudri, piesardzīgi un vērīgi. Sargājiet sevi, jo nav tik skaisti kā sākumā šķiet. Darba apstākļi Skandināvijā noteikti var būt labāki, bet dzīves apstākļi nē. Bija darbinieki, kuri dzīvoja kempinga mājiņās ezera krastā, un naktīs gulēja mēteļos un cepurēs, jo telpas nebija iespējams apkurināt. Darba algas netika izmaksātas laikus, un darbinieki palīdzēja viens otram, lai vispār izdzīvotu. Arī valodas barjera ir liels šķērslis, kas rada nedrošību.

Mani seši ieteikumi:

 

  1. Pārdomā Darba līguma katru punktu;
  2. Valodas ir jāzina obligāti, vismaz angļu;
  3. Saglabā visus dokumentus, čekus, sarakstes (e-pasti, īsziņas u.c.) ar darba devēju;
  4. Noskaidro, vai ceļš no mājām līdz objektam un atpakaļ ir iekļauts darba laikā un vai par to tiek maksāts;
  5. Sargā savu kredītkarti. Neņem darba vajadzībām īrē auto, instrumentus utml. uz savas privātās kredītkartes rēķina. Saistības ar izīrētāju būs tikai tev.
  6. Iestājies arodbiedrībā un jūties droši. "

 

Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrība Eduarda lietā darbojās ātri un ļoti konkrēti, sākotnēji sazinoties ar darba devēju, aicinot izmaksāt darba samaksu pilnā apmērā. Saņemot atbildi, ka kļūdas darba samaksas aprēķinos nav, LBNA piesaistīja lietai Somijas arodbiedrību Rakennusliitto, kura pārbaudīja uzņēmuma darbību Somijā, izskatīja LBNA sagatavoto algas aprēķinu un salīdzinājumu ar veiktajām izmaksām, un vērsās pie darba devēja ar norādi, ka aprēķini un minimālās stundu likmes ir neprecīzas un neatbilst Somijas būvniecības ģenerālvienošanās noteikumiem. Pēc abu valstu arodbiedrību kopējas sadarbības Eduardam tikai izmaksāta trūkstošā darba samaksa.

LBNA augsti novērtē un realitātē pārliecinās par starpvalstu arodbiedrību sadarbības nepieciešamību, kas rada drošākus un stabilākus apstākļus LBNA biedriem, strādājot ārpus Latvijas.

Kopīgot: